Pytania i odpowiedzi

1. Czy można rozpocząć treningi w dowolnym czasie, np. w styczniu, lutym, czy też należy czekać do września?
Nabory (związane z reklamą) organizowane są 2 razy w roku. ale treningi można rozpocząć w dowolnym czasie. Z pewnością sobie poradzisz.

2. Czy mogę wziąć udział w treningu „na próbę”?
Tak. Po uprzednim zgłoszeniu się do instruktora, istnieje możliwość sprawdzenia się na pierwszym treningu.

3. Czy wymagane jest posiadanie specjalnego stroju na treningach?
Początkowo wystarczą spodnie dresowe i koszulka. W grupie początkującej Dobok (strój), nabywa się dopiero po kilku miesiącach treningu. Mniej więcej po egzaminie na pierwsze stopnie uczniowskie. Jeśli ktoś ma ochotę, nabywa strój wcześniej.

4. Noszę okulary. Czy mogę trenować?
Noszenie okularów nie przeszkadza w treningu. Wielu ćwiczących z wadą wzroku używa okularów oraz soczewek kontaktowych.

5. Czy Taekwon-do mogą ćwiczyć dziewczęta? Czy mogłabym trenować razem z mamą?
Na oba pytania jest jedna odpowiedź. Tak. W naszym Klubie dziewczęta stanowią liczną grupę. Świetnie dają sobie radę. Z powodzeniem trenują również rodzice. W Polsce i na świecie, kobiety i dziewczęta są posiadaczkami wysokich stopni szkoleniowych i mistrzowskich. Odnoszą w Taekwon-do wiele sukcesów zarówno w treningu jak i w sporcie (walki, testy siły, techniki specjalne, układy).

6. Mam 35 lat. Obawiam się że to może za późno, by rozpocząć treningi Taekwon-Do?
Skądże. Kilka osób trenujących w naszym klubie przekroczyło ten wiek. W swym treningu sygnalizują pewne trudności przy rozciąganiu. Zdecydowanie szybciej pojmują np. większość technik (w tym samoobronę). Człowiek jest w stanie osiągnąć bardzo wiele – zwłaszcza w treningu Taekwon-Do – jeśli odpowiednio ćwiczy. Twórca Taekwon-do gen. Choi, ćwiczył razem ze swoimi studentami w wieku 80 lat

7. Czy są jakieś zdrowotne przeciwwskazania treningu Taekwon-do? Kto nie powinien trenować?
Każdy, kto chciałby uczyć się Taekwon-Do powinien uzyskać stosowne zaświadczenie od swojego lekarza o dobrym stanie zdrowia. Formularz zaświadczenia dołączony jest do deklaracji przystąpienia do Klubu. Istnieją pewne ograniczenia. Nie powinny trenować osoby chore na padaczkę oraz osoby z trwałym uszkodzeniem kręgosłupa. Każdorazowo opinię wydaje lekarz.

8. Czym jest Taekwon-do?
Taekwon-do to koreańska sztuka walki – bardzo skuteczna w samoobronie – opracowana naukowo przez gen. Choi Hong Hi na podstawie technik używanych przez wieki m.in. w Korei.

9. Czy muszę brać udział we wszystkich treningach w tygodniu ?
Każdy trenuje Taekwon-Do tyle razy w tygodniu, ile pozwala mu czas.
Instruktor pomoże w wyborze odpowiedniej grupy.

10. Czy obowiązkowe są starty w zawodach Taekwon-do?
Skąd. Startują chętni. Jest to ciekawe doświadczenie 🙂

11. Moja córeczka ma 6 lat. Czy to dobry wiek by zacząć naukę Taekwon-do?
Tak. Prowadzimy zajęcia w osobnej grupie dla dzieci w wieku 5 – 8 lat. Właśnie dla najmłodszych został opracowany program nauki Taekwon-Do poprzez zabawę. Dzieci mogą brać udział w zajęciach dwa razy w tygodniu.

12. Czy rodzice mogą obserwować zajęcia dzieci?
Oczywiście. Warto zobaczyć jaką frajdę sprawia dzieciom zabawa w Taekwon-Do.

13. Czy używamy w treningu broni?
Sporadycznie przy ćwiczeniach samoobrony używamy np. specjalnych, gumowych atrap broni. Najważniejszą jednak broń taekwondoka ma zawsze przy sobie – swój umysł, swoje nogi i ręce.

14. Jak wygląda trening?

Zajęcia są bardzo dobrze postrzegane zarówno przez uczestników jak i rodziców. Zaczynają się ogólną rozgrzewką. Następnie są główne elementy szkolenia przeplatane ćwiczeniami rozciągającymi. W część główną treningu wprowadzone są specjalne zabawy ruchowe usprawniające poruszanie, zwinność, refleks. Na zakończenie jest podsumowanie, elementy samoobrony oraz ćwiczenia wzmacniające.